menu zamknij



Anna Wyszkoni


(ur. 21 lipca 1980 roku w Tworkowie na Górnym Śląsku) - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej doświadczonych i cenionych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Ma w swoim dorobku imponującą ilość przebojów, nagród i wyróżnień oraz ponad pół miliona sprzedanych płyt. Dwie solowe płyty Ani, "Pan i Pani" i "Życie jest w porządku" uzyskały status Podwójnie Platynowych, a trzeci album, "Jestem tu nowa", pokrył się "złotem". W 2021 roku wokalistka obchodziła jubileusz 25 lat pracy artystycznej. Z tej okazji, w październiku 2021 ukazał się dwupłytowy album "Nieznośna lekkość hitu" czyli zbiór największych przebojów oraz najważniejszych utworów wybranych przez Anię z 25 lat działalności muzycznej.

Jej „kariera” muzyczna rozpoczęła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy w zaciszu domowym „śpiewała” do dezodorantu albo rury od odkurzacza. Jednak bardziej spektakularne sukcesy nadeszły wraz z pojawieniem się w szeregach grupy Łzy w 1996 roku. W tym samym roku powstały pierwsze wspólne piosenki Ani i Łez, dzięki którym zadebiutowała na antenie kilku lokalnych rozgłośni radiowych. Pierwszym solowym sukcesem Ani Wyszkoni było zajęcie I miejsca, zdobycie dwóch wyróżnień oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie.

Działalność medialna Ani rozpoczęła się wraz ze zdobyciem Grand Prix na festiwalu Gama w Radomiu w 1999 roku. Tam została zauważona przez Elżbietę Skrętkowską i zaproszona do programu „Szansa na sukces”, który wygrała w marcu 2000 roku śpiewając piosenkę grupy Myslovitz „Długość dźwięku samotności”. Zdobyła też nagrodę dla najlepszej wokalistki na festiwalu „Po-Graj” w Opolu. Wydany w 2001 roku drugi album Łez pt. „W związku z samotnością” osiągnął niebagatelny sukces rynkowy zdobywając status Platynowej Płyty (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy). Ten album przyniósł Ani ogólnopolską popularność i ogromną sympatię fanów, jednak dopiero wydana w 2003 roku czwarta płyta, „Nie czekaj na jutro”, pozwoliła Jej na dobre zagościć w ogólnopolskich mediach i na radiowych playlistach.

Przyczyniło się do tego zdobycie Nagrody Publiczności w konkursie Premier Festiwalu w Opolu za piosenkę „Oczy szeroko zamknięte”, która stała się jednym z największych przebojów roku. Album „Nie czekaj na jutro” zdobył status Platynowej Płyty.

2004 roku ŁZY zajęły II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja 2004, a także II miejsce w plebiscycie „Telekamery 2004” (w kategorii Muzyka). Podczas Festiwalu w Opolu, w czerwcu 2004 r., Łzy zdobyły dwie Superjedynki – jako Zespół Roku oraz za Przebój Roku „Oczy szeroko zamknięte”.

W 2006 roku Ania, jeszcze ze Łzami, otrzymała Platynową Płytę za składankę największych przebojów pt. „The Best Of 1996-2006″. Jak się później okazało, było to ostatnie wspólne wydawnictwo wokalistki z tym zespołem.

W 2008 roku Anna Wyszkoni wzięła gościnny udział w nagraniu piosenki „Soft” zespołu Video, która stała się jednym z największych przebojów 2008 roku. W duecie z zespołem Video Ania znalazła się wśród finalistów konkursu o nagrodę Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival Telewizji TVN.

ANNA WYSZKONI SOLO


W 2009 roku Ania Wyszkoni wydała pierwszy album pod własnym nazwiskiem pt. „Pan i Pani”, z którego pochodzą przeboje: „Czy ten pan i pani”, „Z ciszą pośród czterech ścian”, „Lampa i sofa”, „Wiem, że jesteś tam”. Płyta szybko pokryła się „złotem”, następnie „platyną”, by docelowo stać się „podwójnie platynowa”. Każdy z promujących ją singli osiągnął duży sukces radiowy. Z pierwszym z nich, „Czy ten pan i pani”, Ania wywalczyła Srebrną Premierę 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas tego samego festiwalu otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy i Fotoreporterów. Dwa lata później, również na festiwalu w Opolu, Ania zdobyła najważniejszą wówczas nagrodę na polskim rynku muzycznym – Superjedynkę 2011 za Przebój Roku, którym widzowie uznali piosenkę „Wiem, że jesteś tam”. Festiwal Top Trendy 2011 w Sopocie przyniósł Ani Platynową Płytę oraz 6. miejsce w podsumowaniu sprzedaży płyt w Polsce.

Pierwsza solowa płyta Ani Wyszkoni była smakowitą mieszanką stylów najbliższych jej sercu.

Album powstał we współpracy z dwoma bardzo cenionymi producentami muzycznymi w Polsce, Bogdanem Kondrackim i Kubą Galińskim.

Solowa droga artystyczna Ani przyniosła jej również doświadczenie aktorskie. W 2010 roku została bowiem zaproszona przez twórców serialu Telewizji Polskiej  „Na dobre i na złe” do zagrania epizodu w jednym z odcinków (412). Ania wcieliła się w rolę artystki, którą dotknęły kłopoty zdrowotne. Pojawiła się w serialu u boku tak znakomitych aktorów, jak Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk czy Edyta Jungowska.

W roku 2011 roku Anna została zaproszona do gościnnego udziału w trasie koncertowej „Projekt Grechuta” śpiewając piosenki niezapomnianego Marka Grechuty w nowatorskich i awangardowych aranżacjach Wojciecha Waglewskiego.

W roku 2012 Anna Wyszkoni wzięła udział w trasie koncertowej po USA i Kanadzie pod nazwą „Wspomnienie” poświęconej Czesławowi Niemenowi. Podczas koncertów pojawiła się na scenie obok takich artystów, jak: Zbigniew Zamachowski, Paweł Kukiz, Janusz Radek czy Piotr i Wojciech Cugowscy.

W listopadzie 2012 roku ukazał się drugi solowy album Ani pt. „Życie jest w porządku”, którego głównym producentem, podobnie, jak w przypadku krążka „Pan i Pani” był Bogdan Kondracki. Ale nie tylko, bo do wyprodukowania jednego utworu Ania zaprosiła legendarnego brytyjskiego producenta, Neila Blacka, znanego z produkcji najbardziej kultowych płyt Maanamu z lat 80. Pierwszym singlem promującym płytę była kompozycja Marka Jackowskiego do słów Kory pt. „Zapytaj mnie o to kochany”. 16 stycznia 2013 roku Związek Producentów Audio-Video przyznał Ani za „Życie jest w porządku” Złotą Płytę. Kolejnymi piosenkami promującymi nowy album były: „W całość ułożysz mnie” i „Dźwięki nocy”, obie skomponowane specjalnie dla Ani przez Roberta Gawlińskiego. W maju 2014 roku ukazała się reedycja płyty „Życie jest w porządku”, za którą w maju 2015 roku ZPAV przyznał artystce Podwójną Platynową Płytę. Reedycja przyniosła m.in. jeden z największych przebojów 2014 roku, kompozycję Roberta Gawlińskiego do słów Anny Wyszkoni, „Biegnij przed siebie”.

W 2013 roku Anna Wyszkoni w duecie z Piotrem Cugowskim zaśpiewała piosenkę „Syberiada” promującą głośny film Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”. Teledysk do tego utworu ukazał się m.in. na dvd z filmem „Syberiada”.

Również w 2013 roku Ania została zaproszona przez legendarnego założyciela zespołu Maanam, Marka Jackowskiego, do gościnnego udziału na jego nowej płycie. Zaśpiewała na niej dwie piosenki: duet z Markiem Jackowskim, „Odnajdziemy się” i „Matka od samotnych drinków”. Marek Jackowski, z którym Ania nie tylko ściśle współpracowała, ale i zaprzyjaźniła się, zmarł nagle 18 maja 2013 roku we Włoszech. Album „Marek Jackowski” ukazał się już po Jego śmierci, 22 października 2013 roku. W styczniu 2014 r. ZPAV przyznał jej status Złotej Płyty, która została wręczona m.in. Annie Wyszkoni podczas koncertu poświęconemu Markowi Jackowskiemu we Wrocławiu.

Ania jest artystką, która bardzo chętnie i z wielkim oddaniem angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. W roku 2011 była nominowana do nagrody Gwiazdy Dobroczynności, a w grudniu 2012 roku została ambasadorką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu koło Wrocławia.

W 2015 roku Anna Wyszkoni przyjęła zaproszenie Michała Bajora do współpracy przy premierowej płycie tego artysty. Efektem jest duet Ani z Michałem Bajorem pt. „Ja kocham, Ty kochasz”, który promował jego album „Moja miłość”.

20 listopada 2015 roku ukazała się świąteczna płyta wokalistki pt. „Kolędy Wielkie”, na którym artystka zaprezentowała swoje ulubione polskie kolędy oraz dwie premierowe piosenki świąteczne przygotowane specjalnie na tę okazję.

W 2016 i 2017 roku odbyła się trasa koncertowa „20/20” czyli 20 przebojów na 20-lecie obejmująca swoim repertuarem 20 lat działalności artystycznej Anny Wyszkoni.

JESTEM TU NOWA - NOWY ETAP


W lutym 2017 roku ukazała się kolejna solowa płyta pt. „Jestem tu nowa”, która powstała pod wpływem ciężkich, zdrowotnych przejść Ani w 2016 roku. Album promowały piosenki: „Oszukać los”,  „Nie chcę cię obchodzić”, „Zanim to powiem” i „Mimochodem”. „Nie chcę cię obchodzić”, kompozycja Jana Borysewicza, zdobyła tytuł Przeboju Lata 2017 radia RMF FM i Telewizji Polsat. Album uzyskał status Złotej Płyty.

W październiku 2018 ukazała się dwupłytowa „Platynowa edycja” tego albumu z dołączonym koncertem akustycznym zarejestrowanym podczas trasy akustycznej w 2018 roku.

 

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ HITU - THE BEST OF 25


29 października 2021 roku światło dzienne ujrzał dwupłytowy album „Nieznośna lekkość hitu”, który jest podsumowaniem 25 lat działalności scenicznej Anny Wyszkoni. Ten album to sentymentalna podróż wraz z wokalistką, pełna wrażliwości, pasji, miłości i spełnienia, ale także gorzkich doświadczeń życiowych i słabości, które zdarzają się każdemu. Ania zawsze była blisko ludzi, którzy dzięki jej piosenkom uczestniczyli poniekąd w jej życiu. Tworzy dla ludzi śpiewając swoje historie, które są również o nich. To powoduje, że każda kolejna płyta, trasa koncertowa, każda piosenka, są ciepło przyjmowane przez Jej publiczność.

 

Album „Nieznośna lekkość hitu” zawiera najbardziej znane i popularne piosenki Ani Wyszkoni oraz „rarytasy”, utwory, które powstały specjalnie na ten album, jak nowa wersji kultowej „Agnieszki” nagrana w duecie z popularnym polskim raperem, Januszem Walczukiem; duety z Michałem Bajorem, Markiem Jackowskim, Piotrem Cugowskim i zespołem Video oraz piosenki, które z różnych powodów są ważne dla wokalistki i Jej fanów śledzących Jej muzyczną drogę od 25 lat.

Jej „kariera” muzyczna rozpoczęła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy w zaciszu domowym „śpiewała” do dezodorantu albo rury od odkurzacza. Jednak bardziej spektakularne sukcesy nadeszły wraz z pojawieniem się w szeregach grupy Łzy w 1996 roku. W tym samym roku powstały pierwsze wspólne piosenki Ani i Łez, dzięki którym zadebiutowała na antenie kilku lokalnych rozgłośni radiowych. Pierwszym solowym sukcesem Ani Wyszkoni było zajęcie I miejsca, zdobycie dwóch wyróżnień oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie.

Działalność medialna Ani rozpoczęła się wraz ze zdobyciem Grand Prix na festiwalu Gama w Radomiu w 1999 roku. Tam została zauważona przez Elżbietę Skrętkowską i zaproszona do programu „Szansa na sukces”, który wygrała w marcu 2000 roku śpiewając piosenkę grupy Myslovitz „Długość dźwięku samotności”. Zdobyła też nagrodę dla najlepszej wokalistki na festiwalu „Po-Graj” w Opolu. Wydany w 2001 roku drugi album Łez pt. „W związku z samotnością” osiągnął niebagatelny sukces rynkowy zdobywając status Platynowej Płyty (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy). Ten album przyniósł Ani ogólnopolską popularność i ogromną sympatię fanów, jednak dopiero wydana w 2003 roku czwarta płyta, „Nie czekaj na jutro”, pozwoliła Jej na dobre zagościć w ogólnopolskich mediach i na radiowych playlistach.

Przyczyniło się do tego zdobycie Nagrody Publiczności w konkursie Premier Festiwalu w Opolu za piosenkę „Oczy szeroko zamknięte”, która stała się jednym z największych przebojów roku. Album „Nie czekaj na jutro” zdobył status Platynowej Płyty.

2004 roku ŁZY zajęły II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja 2004, a także II miejsce w plebiscycie „Telekamery 2004” (w kategorii Muzyka). Podczas Festiwalu w Opolu, w czerwcu 2004 r., Łzy zdobyły dwie Superjedynki – jako Zespół Roku oraz za Przebój Roku „Oczy szeroko zamknięte”.

W 2006 roku Ania, jeszcze ze Łzami, otrzymała Platynową Płytę za składankę największych przebojów pt. „The Best Of 1996-2006″. Jak się później okazało, było to ostatnie wspólne wydawnictwo wokalistki z tym zespołem.

W 2008 roku Anna Wyszkoni wzięła gościnny udział w nagraniu piosenki „Soft” zespołu Video, która stała się jednym z największych przebojów 2008 roku. W duecie z zespołem Video Ania znalazła się wśród finalistów konkursu o nagrodę Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival Telewizji TVN.

ANNA WYSZKONI SOLO


W 2009 roku Ania Wyszkoni wydała pierwszy album pod własnym nazwiskiem pt. „Pan i Pani”, z którego pochodzą przeboje: „Czy ten pan i pani”, „Z ciszą pośród czterech ścian”, „Lampa i sofa”, „Wiem, że jesteś tam”. Płyta szybko pokryła się „złotem”, następnie „platyną”, by docelowo stać się „podwójnie platynowa”. Każdy z promujących ją singli osiągnął duży sukces radiowy. Z pierwszym z nich, „Czy ten pan i pani”, Ania wywalczyła Srebrną Premierę 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas tego samego festiwalu otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy i Fotoreporterów. Dwa lata później, również na festiwalu w Opolu, Ania zdobyła najważniejszą wówczas nagrodę na polskim rynku muzycznym – Superjedynkę 2011 za Przebój Roku, którym widzowie uznali piosenkę „Wiem, że jesteś tam”. Festiwal Top Trendy 2011 w Sopocie przyniósł Ani Platynową Płytę oraz 6. miejsce w podsumowaniu sprzedaży płyt w Polsce.

Pierwsza solowa płyta Ani Wyszkoni była smakowitą mieszanką stylów najbliższych jej sercu.

Album powstał we współpracy z dwoma bardzo cenionymi producentami muzycznymi w Polsce, Bogdanem Kondrackim i Kubą Galińskim.

Solowa droga artystyczna Ani przyniosła jej również doświadczenie aktorskie. W 2010 roku została bowiem zaproszona przez twórców serialu Telewizji Polskiej  „Na dobre i na złe” do zagrania epizodu w jednym z odcinków (412). Ania wcieliła się w rolę artystki, którą dotknęły kłopoty zdrowotne. Pojawiła się w serialu u boku tak znakomitych aktorów, jak Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk czy Edyta Jungowska.

W roku 2011 roku Anna została zaproszona do gościnnego udziału w trasie koncertowej „Projekt Grechuta” śpiewając piosenki niezapomnianego Marka Grechuty w nowatorskich i awangardowych aranżacjach Wojciecha Waglewskiego.

W roku 2012 Anna Wyszkoni wzięła udział w trasie koncertowej po USA i Kanadzie pod nazwą „Wspomnienie” poświęconej Czesławowi Niemenowi. Podczas koncertów pojawiła się na scenie obok takich artystów, jak: Zbigniew Zamachowski, Paweł Kukiz, Janusz Radek czy Piotr i Wojciech Cugowscy.

W listopadzie 2012 roku ukazał się drugi solowy album Ani pt. „Życie jest w porządku”, którego głównym producentem, podobnie, jak w przypadku krążka „Pan i Pani” był Bogdan Kondracki. Ale nie tylko, bo do wyprodukowania jednego utworu Ania zaprosiła legendarnego brytyjskiego producenta, Neila Blacka, znanego z produkcji najbardziej kultowych płyt Maanamu z lat 80. Pierwszym singlem promującym płytę była kompozycja Marka Jackowskiego do słów Kory pt. „Zapytaj mnie o to kochany”. 16 stycznia 2013 roku Związek Producentów Audio-Video przyznał Ani za „Życie jest w porządku” Złotą Płytę. Kolejnymi piosenkami promującymi nowy album były: „W całość ułożysz mnie” i „Dźwięki nocy”, obie skomponowane specjalnie dla Ani przez Roberta Gawlińskiego. W maju 2014 roku ukazała się reedycja płyty „Życie jest w porządku”, za którą w maju 2015 roku ZPAV przyznał artystce Podwójną Platynową Płytę. Reedycja przyniosła m.in. jeden z największych przebojów 2014 roku, kompozycję Roberta Gawlińskiego do słów Anny Wyszkoni, „Biegnij przed siebie”.

W 2013 roku Anna Wyszkoni w duecie z Piotrem Cugowskim zaśpiewała piosenkę „Syberiada” promującą głośny film Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”. Teledysk do tego utworu ukazał się m.in. na dvd z filmem „Syberiada”.

Również w 2013 roku Ania została zaproszona przez legendarnego założyciela zespołu Maanam, Marka Jackowskiego, do gościnnego udziału na jego nowej płycie. Zaśpiewała na niej dwie piosenki: duet z Markiem Jackowskim, „Odnajdziemy się” i „Matka od samotnych drinków”. Marek Jackowski, z którym Ania nie tylko ściśle współpracowała, ale i zaprzyjaźniła się, zmarł nagle 18 maja 2013 roku we Włoszech. Album „Marek Jackowski” ukazał się już po Jego śmierci, 22 października 2013 roku. W styczniu 2014 r. ZPAV przyznał jej status Złotej Płyty, która została wręczona m.in. Annie Wyszkoni podczas koncertu poświęconemu Markowi Jackowskiemu we Wrocławiu.

Ania jest artystką, która bardzo chętnie i z wielkim oddaniem angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. W roku 2011 była nominowana do nagrody Gwiazdy Dobroczynności, a w grudniu 2012 roku została ambasadorką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu koło Wrocławia.

W 2015 roku Anna Wyszkoni przyjęła zaproszenie Michała Bajora do współpracy przy premierowej płycie tego artysty. Efektem jest duet Ani z Michałem Bajorem pt. „Ja kocham, Ty kochasz”, który promował jego album „Moja miłość”.

20 listopada 2015 roku ukazała się świąteczna płyta wokalistki pt. „Kolędy Wielkie”, na którym artystka zaprezentowała swoje ulubione polskie kolędy oraz dwie premierowe piosenki świąteczne przygotowane specjalnie na tę okazję.

W 2016 i 2017 roku odbyła się trasa koncertowa „20/20” czyli 20 przebojów na 20-lecie obejmująca swoim repertuarem 20 lat działalności artystycznej Anny Wyszkoni.

JESTEM TU NOWA - NOWY ETAP


W lutym 2017 roku ukazała się kolejna solowa płyta pt. „Jestem tu nowa”, która powstała pod wpływem ciężkich, zdrowotnych przejść Ani w 2016 roku. Album promowały piosenki: „Oszukać los”,  „Nie chcę cię obchodzić”, „Zanim to powiem” i „Mimochodem”. „Nie chcę cię obchodzić”, kompozycja Jana Borysewicza, zdobyła tytuł Przeboju Lata 2017 radia RMF FM i Telewizji Polsat. Album uzyskał status Złotej Płyty.

W październiku 2018 ukazała się dwupłytowa „Platynowa edycja” tego albumu z dołączonym koncertem akustycznym zarejestrowanym podczas trasy akustycznej w 2018 roku.

 

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ HITU - THE BEST OF 25


29 października 2021 roku światło dzienne ujrzał dwupłytowy album „Nieznośna lekkość hitu”, który jest podsumowaniem 25 lat działalności scenicznej Anny Wyszkoni. Ten album to sentymentalna podróż wraz z wokalistką, pełna wrażliwości, pasji, miłości i spełnienia, ale także gorzkich doświadczeń życiowych i słabości, które zdarzają się każdemu. Ania zawsze była blisko ludzi, którzy dzięki jej piosenkom uczestniczyli poniekąd w jej życiu. Tworzy dla ludzi śpiewając swoje historie, które są również o nich. To powoduje, że każda kolejna płyta, trasa koncertowa, każda piosenka, są ciepło przyjmowane przez Jej publiczność.

 

Album „Nieznośna lekkość hitu” zawiera najbardziej znane i popularne piosenki Ani Wyszkoni oraz „rarytasy”, utwory, które powstały specjalnie na ten album, jak nowa wersji kultowej „Agnieszki” nagrana w duecie z popularnym polskim raperem, Januszem Walczukiem; duety z Michałem Bajorem, Markiem Jackowskim, Piotrem Cugowskim i zespołem Video oraz piosenki, które z różnych powodów są ważne dla wokalistki i Jej fanów śledzących Jej muzyczną drogę od 25 lat.